Jak wymienić bezpieczniki w samochodzie?

Układy elektryczne w naszych autach są chronione przez bezpieczniki. Uszkodzony bezpiecznik oznacza, że instalacja elektryczna przestaje poprawnie funkcjonować, a czasami w wyniku tego może dojść nawet do unieruchomienia naszego pojazdu. Warto zadbać o to, aby posiadać komplet zapasowych bezpieczników i wiedzieć także jak wymienić uszkodzony bezpiecznik.

Rola bezpieczników

Bezpieczniki, nie tylko samochodowe, ochraniają instalację elektryczną przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia nadmiernego natężenia prądu. Ich rolą jest przerwanie przepływu prądu w przypadku wystąpienia takiej sytuacji. Z racji tego, że jest to najbardziej podatny na zmiany element układu, zostaje on uszkodzony pierwszy, chroniąc tym samym instalację.

Wymiana uszkodzonego bezpiecznika

W przypadku stwierdzenia niedziałania jakiegoś układu, musimy sprawdzić, czy bezpiecznik chroniący ten układ nie jest uszkodzony. W pierwszej kolejności należy zatrzymać pojazd, wyłączyć silnik i wyjąć kluczyki ze stacyjki. Następnie należy zlokalizować skrzynkę z bezpiecznikami. Pamiętajmy, że w niektórych modelach samochodów tych skrzynek może być nawet kilka. Zazwyczaj są one umieszczone pod maską samochodu, pod deską rozdzielczą od strony kierowcy (w okolicach sprzęgła) lub pasażera, a także w bagażniku. Niekiedy konieczny może okazać się demontaż jakiejś osłony, np. deski rozdzielczej. Następnie, lokalizujemy bezpiecznik, który chroni określony układ. Opis bezpieczników znajdować się może na pokrywie skrzynki lub w instrukcji obsługi. Możemy także skorzystać wyszukiwarki schematów imgvehicle.com, gdzie znajdziemy diagramy, opisy oraz dokładne wartości natężenia w Amperach dla większości modeli aut. Czasami w samochodach znajdziemy różne rodzaje bezpieczników – zwykłe, mini, a także mikro (jak w przypadku marek Chrysler, Ford czy innych) – te i inne informacje znajdziemy właśnie tam.

Po zlokalizowaniu bezpiecznika, należy go wyciągnąć, aby sprawdzić jego stan. Do tego celu można użyć specjalnych szczypiec do bezpieczników, ewentualnie pęsety. Bezpieczniki samochodowe są przeźroczyste, więc po wyjęciu łatwo stwierdzimy, czy mamy do czynienia z uszkodzeniem. W przypadku uszkodzenia, wymieniamy uszkodzony bezpiecznik na nowy, z taką samą wartością Amperów. To ważne, gdyż wartość większa, niż przewidziana może uszkodzić cały układ, natomiast mniejsza wartość może uszkodzić ponownie bezpiecznik.

Czasami w skrzynkach bezpieczników znaleźć można nieużywane, zapasowe bezpieczniki, tzw. “Spare”, które mogą posłużyć nam do wymiany. Mimo wszystko dobrze jest mieć pod ręką komplet bezpieczników. A co w przypadku, gdy nie mamy zapasowych bezpieczników? W takim przypadku możemy posłużyć się bezpiecznikiem od mniej ważnego układu (np. zapalniczki).

A co w przypadku, kiedy bezpiecznik zaraz po wymianie znów ulega przepaleniu? Niestety, nie obejdzie się bez wizyty w warsztacie samochodowym specjalizującym się w elektryce samochodowej, gdyż najprawdopodobniej mamy do czynienia z uszkodzeniem instalacji elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *