Pełna funkcjonalność tej strony wymaga internetowych ciasteczek, więcej informacji o nich znajdziesz tutaj. AKCEPTUJĘ
Zaloguj się!
Zapamiętaj mnie
Wciśnij ESC, aby zamknąć

Parc des Princes

Nazwa stadionu: Parc des Princes
Pojemność: 48 712
Miejsca dla VIP-ów: 2000
Miejsca dla prasy: 300
Klub: Paris Saint Germain F.C
Lata budowy: 1897 (pierwowzór), 1969-1972 (w aktualnym stanie)
Inauguracja: 29 lutego 1899, Le Havre AC - IC Lillois 1:0
Adres: 24, rue du Commandant Guilbaud, 75016 Paris

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia stadionu PSG rozpoczęła się u schyłku XIX wieku, kiedy to w styczniu 1897 roku wybudowany został niezadaszony stadion o pojemności 20,000 miejsc (12,000 siedzących). Nosił wówczas nazwę Stade Vélodrome du Parc des Princes.

Kolejnym milowym krokiem była modernizacja i rozbudowa obiektu w latach 30-tych. Mające odbyć się w 1938 roku we Francji Mistrzostwa Świata w piłce nożnej były determinantem tych radykalnych działań. W ich wyniku pojemność stadionu została zwiększona do 45,000 miejsc (26,000 siedzących).

W listopadzie 1968 roku rozpoczęto prace na rzecz obecnej siedziby Paris Saint-Germain, które rozpoczęły się od rozbiórki niegdysiejszego obiektu. Rolę głównego architekta przyjął Robert Taillibert, dla którego komfort i widoczność z trybun miały kluczowe znaczenie w projektowaniu nowego stadionu.

Inauguracyjne otwarcie nowego Parc des Princes datuje się na 4 czerwca 1972 roku. Natomiast dwa lata od wielkiego otwarcia, Paris Saint-Germain zostało rezydentem nowego stadionu. W 1990 roku paryski ratusz, będący właścicielem obiektu, powierzył koncesję na Parc des Princes organizacji Societe d`Exploitation Sports-Evenements (SESE), a w roku 1999 porozumienie zostało przedłużone na kolejne 15 lat.
Aby na trwałe ugruntować pozycję stadionu w środowisku sportowym, SESE, miasto Paryż i główne stowarzyszenie rezydentów obiektu podpisali statut dotyczący rozwoju funkcjonalności Parc des Princes.

Główną misją stadionu według SESE było oczywiście rozgrywanie zaplanowanych meczów, ale organizacja ta nie poprzestała na tym i zależało jej na poszerzeniu funkcjonalności obiektu. Dzięki tej inicjatywie podjęto się organizacji i kooperacji takich wydarzeń jak: koncerty, pokazy MotoCross, Snow Parc, seminaria, konwersatoria. 

Ostatnio zmodyfikowano: 3 lata temu

Sklep PSG